alternative-zine.com

ראיונות

Maurizio Bianchi
ראיון עם: Maurizio Bianchi, יוצר נויז ואחד מחלוצי הז'אנר
2006-08-09

בשנת 1979 נויז לא היה מה שהוא היום. לא היו ארגונים, או שמא פסואדו-ארגונים, כמוMothers Against Noise ("אמהות נגד רעש") שינסו ללכת כנגדו ובעצם יפרסמו אותו יותר, לא היו מספיק יוצרים נויז כדי להעסיק את האמא-האמריקאית או את מוחם של היוצרים כדי ליצור קנוניה לקידום הנויז או ליצור את הרושם של קנוניה; לא היה Myspace או כל אתר אחר דומה, לא היו פורומים לדיונים ברשת, לא היו חברות תקליטים אינטרנטיות (web-labels), ולמעשה לא היה אפילו מחשב ביתי אחד עם חיבור לאינטרנט (טוב, אולי היה אחד, אבל אם היה רק אחד עם מי הוא יתקשר?).

Maurizio Bianchi, במקור ממילאנו באיטליה ויליד 1955, הוא חלוץ בכל הנוגע לנויז; הוא התחיל ב-1979 תחת השם Sacher-Pelz עם ציוד אנלוגי מינימלי (רק מאוחר יותר הצטרף גם ציוד דיגיטלי), המשיך בעיבודים ועריכה של נאומים של מנהיגים נאצים (מתוך כוונה אומנותית כמובן) ושיחרר אלבומים תחת השם Leibstandarte SS MB והתמיד בשחרור אלבומים בתכיפות גבוהה תחת שני השמות הללו יחד עם אלבומים הנושאים את שמו (או תחת ראשי התיבות MB) עד 1984 – השנה שבה התנצר. עד 1997 לא היה פעיל ולא שחרר אלבומים, אבל מאז 1998 ועד היום ביאנצ'י הוא יוצר נויז פעיל.
הייתה לי ההזדמנות הנדירה לשאול אותו כמה שאלות, מתוך רצון להציג ולהכיר יותר לעומק את המוזיקה והאישיות המסקרנת שלו. מי שמעניין אותו ימשיך לקרוא, מי שלא הפסיק כבר בתחילת הפסקה הזאת.


דבר ראשון – הצג את עצמך ואת עבודתך
אני לא-מוזיקאי שפעיל מאז אוגוסט 1979, מלבד הפסקה זמנית ארוכה בין 1984 ו-1997. אני רגיל לעבוד בתחום האקספרימנטלי כיוון שזה היחיד שבו אני יכול לבטא את החופש שלי במלואו ע"י לפיסול הסאונד באופן רגשי.

עם איזה מהאלבומים שלך היית ממליץ להתחיל לאלה מאיתנו שלא מכירים את העבודות שלך?
מהתקופה המוקדמת אני ממליץ על Symphony for a genocide, Mectpyo bacterium, Carcinosi; מהמאוחרת יותר, דברים כמו Mind us trial, Niddah emmhna, ו- The testamentary corridor" יותר מייצגים.


איך התחלת לעשות מוזיקה?
התחלתי באוגוסט של 1979 במילאנו בשם הבדוי Sacher-Pelz, כשהשתמשתי בסה"כ ברשמקול ארוך-נגן וכמה הקלטות משומשות ישנות; שיניתי ושיחקתי עם לופים, שריטות ורעשים... פוררתי אותן עד שלא היו יכולים לזהות מה המקור. זה היה סוג של דיפרגמנטציה (פירוק) של מוזיקה רגילה למספר אטומים של לא-מוזיקה לא שגרתית. לאחר מכן, החל מ- 1980, הכנסתי סאונד סינתטי של מכונת קצב/מכונת תופים (rhythms-machine), ובסוף (מ-1983) גם מכונת-הדים (echoes-machine) עם מיקרופון.

אילו מסרים/רגשות אתה מנסה לעורר דרך המוזיקה שלך?
המסר הבלתי-מתפשר מאוד ברור והרגשות הפנימיים כל כך אינטנסיביים שנראה כאילו המאזין יוצר מסע מרתק בתוך משעולי המחשבה שלו בעצמו.

איך היית מגדיר את המוזיקה שאתה עושה?
אני יכול להגדיר אותה בתור סאונד פסיכו-נוירוטי.

מאיפה אתה שואב השראה?
אני מקבל השראה מהמוזיקה של שנות ה-50 וממוזיקה אלקטרו-אקוסטית/אלקטרונית גרמנית של תחילת שנות ה-70, אבל ההשראה העיקרית שלי היא ככל הנראה היא הניכור האנושי.

יש לך הכשרה מוזיקלית מקצועית?
בכלל לא! אני אפילו לא יודע לקרוא תווים.

במשך השנים שיתפת פעולה עם אמנים רבים – עם איזה מהם הכי נהנית לעבוד? ומאיזה מהאלבומים שיצאו משיתופי הפעולה אתה הכי מרוצה?
כן, לאחרונה שיתפתי פעולה עם יותר מעשרה אמנים ולהקות אחרות ונהניתי לעבוד עם כולם! ואין ממש אלבום ספציפי שאני מרוצה ממנו יותר מהאחרים. אולי אני קצת דיפלומטי מדי?

אתה מרגיש נוח יותר לעבוד לבד או יחד עם אמנים אחרים?
זאת נקודת מבט שונה, בגלל שבדברים שאני עושה לבד אני יכול להחליט ולקבוע הכל לבדי, אבל כשאנחנו שניים או יותר צריך להתעסק באפשרויות, דיונים וכו' עם הנפשות הפועלות, ולכבד את ההחלטות וההצעות שלהם; עד היום מצאתי משתפי פעולה טובים ואני מנצל את ההזדמנות להגיד תודה רבה לכולם על התמיכה היקרה ומלאת האמונה.

איזה אלבומים אתה שומע בימים אלה?
כרגע אני לא שומע שום אלבומים, אלא רק תכניות רדיו ממדינות זרות, בגלל שככה אני יכול להיות מודע לקלידוסקופ המוזיקלי שמקיף אותי. וזה ממש נהדר!

מה דעתך על המוזיקה של ימינו באופן כללי?
בגדול המוזיקה היום נורא שבירה ושטחית. אפילו בתחום האוונגארדי, רק מעט מאוד אנשים שומרים על דגל הניסיוניות האמיתית גבוה.

איפה אתה עומד, לדעתך, כיוצר? האם אתה רואה את עצמך במחתרת/אלטרנטיבי? איפה היית מציב את עצמך על מפת סכמאטית של עולם המוזיקה?
אני יכול לראות את עצמי בתור אמן אלטרנטיבי/מחתרתי/נונקונפרמיסטי, אבל זאת רק המחשבה שלי; כנראה שמבחוץ המבקרים יגדירו אותי בדרך אחרת.
בכל מקרה, אני לא יודע בדיוק איפה לשים את עצמי, אולי במימד אחר?

קראתי בראיונות אחרים שאתה דיי אלמוני באיטליה – אתה שלם עם זה או שהיית רוצה שזה יהיה שונה?
זה נכון, אבל אני לא מודאג מזה, אפילו בגלל שבמולדת שלי יש תרבות מסורתית/מלודית ואני לא מרגיש צורך להיות חלק מזה, אפילו שאני חי לצד זה.

אחרי נבירה בהיסטוריה שלך שמתי לב שלא הוצאת אלבומים בין 1992 ל-1998, מה הסיבות לזה?
אם לומר את האמת, נעדרתי מפעילות בין 1984 ל- 1997, והסיבות הן שביטאתי את כל היצירתיות שלי. כדי להימנע מחזרה חסרת ערך העדפתי להפסיק את כל מה שנוגע למוזיקה, אבל לא את החיים שלי בגלל שב- 1984 נהייתי נוצרי אמיתי וחיי הוארו באורו הנצחי של מרות אלוהים.

Maurizio Bianchiמה גרם לך לחזור לכתוב ולהוציא מוזיקה?
המודעות שפתחתי פרק חדש בהיסטוריה הניסיונית שלי, אינטימי וזהיר יותר.

מה גרם לך לעשות אלבום כמו Blut und nebel, שכולל ברובו רמיקסים של החומר הישן?
רצון לזוז נגד המיינסטרים, לגלות מחדש סאונדים חבויים דרך שיעברו דרך בגרות רוחנית, והתוצאה הסופית מאוד מרגשת!

איך היה תהליך העבודה עליו? איך הרגשת עם העבודה על חומרים ישנים?
התהליך היה בתחילה יצירה של אפקטים שונים של לופים, אחרי שיעברו עיבוד אלקטרוני במכשירים של Sandro Kaiser, במטרה להשיג אפקט קטיפתי, מאוד סוגסטיבי.
אני חייב להודות שכאשר עבדתי מחדש עם חומרים כל כך ישנים הרגשתי סוג של חוסר מנוחה, כנראה הודות לרוחות נסתרות שנסו להופיע מחדש, אבל עכשיו אני מרגיש לגמרי מרוצה.

אתה עובד עם ציוד דיגיטלי או אנלוגי כיום? אתה מתגעגע לזמנים שכל הציוד היה אנלוגי לגמרי?
כיום אני עובד עם ציוד אנלוגי מאוד פשוט וספרטני, והזמנים האפיים ההם תמיד יישארו לי בראש... בדרך זו או אחרת זה היה עידן "פואטי".

עם איזה ציוד אתה עובד כיום?
עם טייפ-קסטות משולב מיקרופון, נגן DVD עם כמה פונקציות מיוחדות והמון יצירתיות.

לך תחומי עניין נוספים מלבד מוזיקה?
אני מעורב באופן מוחלט בדת, אבל לא בדרך המסורתית, היא כ"כ ריקנית ועקרה, ואני אוהב ליצור צילומים מופשטים כדי להשתמש בהם באלבומים שלי.


אילו תכניות יש לך להמשך 2006?
יש שיתופי פעולה שרק התחלתי עם Maor Appelbaum , עם Matteo/ Hue Uggeri , עם Claudio Rocchetti , Crìa Cuervos , עם Saverio Evangelista מהלהקה Esplendor Geometrico , עם Emanuela de Angelis , עם הלהקה Land Use , עם Craig Hilton וכו'; בנוגע לאלבומי הסולו שלי, יש מספיק פרויקטים שמוכנים לסתיו הבא. כך שאני מאוד עסוק אבל אני לא מתלונן כי להישאר פעיל הוא הדבר הכי טוב נגד השעמום המודרני, שהוא השורש המסוכן לכל המעשים הרעים ואי הצדק.

מה לדעתך האירוע ההיסטורי החשוב ביותר שקרה שנות חייך?
האירוע ההיסטורי הגדול ביותר קרוב מאוד להגיע... קראו את ההערות באלבום ""603... Annus Mundi.

אתה מחשיב את עצמך אמן שפועל בשביל עצמו או אחד שמנסה לדחוף ולקדם גם אמנים/להקות/פרויקטים אחרים?
אני מעדיף את האופציה השנייה, אבל כיוון שאני לא מושלם אני לא יכול לבצע אותה באופן מושלם...מצטער.

אתה מכיר יוצרי נויז/דרון/אינדסטריאל מישראל?
אני מכיר רק את מאור אפלבאום, הוא חבר טוב, ואנשים מהלייבל Tophet Prophet. זה הכל.

מילים לסיום?
אני לא רוצה להיות פופולרי או כזה שמריעים לו, אבל הייתי רוצה להעיר את ההכרה המנומנמת. אחרי זה אוכל לחזור לאזורים המוארים שלי.

ברצוני להודות ל-Maurizio על הזמן וההשקעה, במיוחד כשהיה עמוס כל כך, ולאחל לו כל טוב

עופר ויינר
 
blog comments powered by Disqus