alternative-zine.com

ראיונות

Winterhorde
ראיון עם: Hesperus ו- Morgenrot , חברי להקת Winterhorde
2007-06-13

Morgenrrot of Winterhordeהשם Winterhorde אולי מעלה להרבה מאיתנו אסוציאציות כמו בלאק מטאל, סצנת המטאל הישראלית ואיפור כבד, אבל למעשה מדובר בהרבה יותר. Winterhorde מגיעים מאזור הצפון בישראל, הוקמו ב-1999 תחת השם Autumn Palace ואז באמת ניגנו בעיקר בלאק מטאל; מאז הספיקה הלהקה לשנות את השם, את ההרכב, וגם לתבלן את ההקדרה הקודרת שלה במלודיה, ברוטאליות וקמצוץ אינדסטריאל. כל השינויים הובילו ליצירתו של אחד ההרכבים הקיצוניים שנראו במחוזותינו, למסע הופעות באירופה ב-2006 ולאלבום בכורה מוצלח בשם Nebula תחת הלייבל היווני Burning Star Records. בימים אלה עובדת הלהקה על אלבומה השני, והוא יהיה המבחן האמיתי לחברי העדר הצפוני, מתוכם התפנו לראיון ליאור (תופים) ואלכס (קלידים) לשיחה על הלהקה ועל חיות אחרות.

נתחיל בברכת Hails גדולה לליאור ולאלכס, המתופף והקלידן (בהתאמה) של Winterhorde , הידועים בכינויים Hesperus ו- Morgenrot (שוב, בהתאמה), שמגיעה אלינו מהצפון הרחוק... אז קודם כל נשאל מה שלומכם? איך הקיץ שבדיוק מתחיל משפיע עליכם?
אלכס: שלום ו- Great Hails גם לך עופר, ול- Alternative-Zine! הקיץ חם ומגעיל ומשפיע עלי כמו על כל אחד בארץ. כמובן הוא מביא גם ציפיות גדולות ... יש הרבה עבודה וקצת זמן.
ליאור: שלום וברכות לכולם. עד עכשיו הכל מצויין, כמו שאח שלי הגרזן אמר הקיץ מביא איתו ציפיות גדולות...

Hesperus of Winterhorde

ספרו לי על מעשיכם בזמן האחרון, קראתי באתר שלכם שאתם עובדים על אלבום חדש, כמה ממנו כבר מוכן?
אלכס: את רוב הזמן האחרון אנחנו באמת מבלים בכתיבת חומר לאלבום השני, חלק נכבד ממנו כבר בשלבים מתקדמים של הכנה – אבל יש עוד המון עבודה בהמשך.
ליאור: חוץ מזה שאנחנו עובדים באינטנסיביות על חומר חדש, אנחנו מתכוננים לכמה הופעות
שבדרך...

למה המעריצים יכולים לצפות מהאלבום השני שלכם?
אלכס: טוב, קשה עדיין לומר במדויק איך תראה היצירה הזאת, אבל מי שמכיר את In Traditions Of Winter ואת Nebula והתחיל לקלוט אותנו ואת מה שאנחנו מביאים – יכיר הפעם את הצד היותר קיצוני של Winterhorde; קיצוני לא רק בפן האגרסיבי – אלה גם בפן האטמוספרי והמלודי.
ליאור: לדעתי יש המון למה לצפות...אני באופן אישי כל הזמן דוגל בלהתפתח ביכולת הטכנית בנגינה ולהתקדם כל הזמן במחשבה המוסיקלית כדי ליצור כל הזמן מוסיקה שתהיה מעניינת וחדשה. זה דבר שקורה כל הזמן בהרכב ואפשר לשים לב לזה דרך המוסיקה ששחררנו עד עתה- יש הרבה למה לצפות.

Winterhorde

בהשוואה לאלבום הראשון, Nebula , שסקרתי כאן לא מזמן, איך החומר החדש נשמע?
אלכס: קודם כל – אתה ושאר החבר'ה כבר יכולים לשמוע ולראות גרסת חזרה לשיר חדש, The Tenth Wave, ששחררנו לפני כמה ימים בוידאו ליוטיוב, השיר הזה הוא חלק מהאלבום הבא.
ניתן למצוא את השיר כאן או בעמוד המייספייס שלנו. כמו שאמרתי, מוקדם עדיין להשוות את האלבום הבא. נקווה שהסקירה שלו לא תרד ברמה (ובציון) מסקירתו של Nebula!!!
ליאור: אני מאמין שהאלבום הבא יהיה מעין המשך לאלבום הקודם, אבל ככל שהזמן יעבור
האלבום החדש יתפוס כיוונים חדשים ומעניינים לא פחות מ- Nebula .

נחזור קצת אחורה בזמן, הלהקה בעצם התחילה את דרכה ב-1999 תחת השם Autumn Palace ואחרי כמה שינויים בהרכב הוחלף שם ההרכב ל- Winterhorde. קודם כל- למה החלפתם את השם?
אלכס: האמת היא שבאותה תקופה עדיין לא ניגנתי בהרכב, אבל ממה שאני יודע – הסיבה היא פשוטה – שינוי סגנון מוסיקלי; המוסיקה נהייתה יותר אגרסיבית והשם כבר לא התאים.
ליאור: כן, זו פחות או יותר הייתה הסיבה. בעצם שינוי השם מעיד יותר על גיבוש מוסיקלי מסויים על מהות ההרכב בדרך יותר קונספטואלית. השם החדש שנבחר בעצם האיר לנו את הדרך וסימן לנו את הכיוון שבו רצינו לנגן וליצור. השם אומר הכל.

המעבר מ"ארמון הסתיו" ל"עדר החורף" נראה כמו התקדמות בעונה אחת, מעין צעד אחד קדימה, אתם חושבים שבשם של ההרכב הבא שלכם יהיה משהו שקשור באביב? אולי משהו כמו Spring Dawn או Eternal Spring בתור הרכב אלקטרו-בלאק?
אלכס: *צוחק* ואללה, כשאתה שם את זה בזווית כזאת – יש מצב!!!
אבל יש בעיה אחת בתאוריה שלך – Winterhorde כאן ולא מתכוונת ללכת לשום מקום!
ליאור: מי יודע אולי פעם נשקול להכניס מוטיבים כאלה, מה שבטוח זה שבמטאל הכל אפשרי
ואין גבולות, זו תרבות שבאה לשבור ולנפץ גבולות.

בהמשך לשאלה הקודמת- בלאק מטאל הוא סגנון שהתחיל אי שם בשלהי שנות השמונים, השיא שלו היה בתחילת שנות ה-90, ובמהלך השנים זכה לתדמית שלילית, הרבה לעג ולאחרונה גם לכמה וכמה הספדים... איפה אתם חושבים שהסגנון עומד בימינו? איפה אתם חושבים שאתם עומדים ביחס לסגנון?
אלכס: לדעתי, בלאק מטאל בשל עצמו – בגרסה הגולמית שלו – כבר לא קיים. אפילו הלהקות שאמורות להיות אבות ה"טרו בלאק" מתפתחות לסגנונות אחרים. אנחנו ביחס לסגנון...כן, ישנו אלמנט של בלאק במוזיקה שלנו, ולא, Winterhorde היא לא להקת בלאק!
המוסיקה שלנו משלבת ריפים ומוטיבים של בלאק, אבל כמו כן המאזין יכול למצוא בה אלמנטים של פולק, דת', ברוטאל ואפילו אינדסטריאל במקומות מסוימים, ישנן השפעות קלאסיות לצד החומר הפרוגרסיבי.
ליאור: אני בכלליות לא אוהב לקטלג את המוסיקה שאני שומע ולדעתי זה די מטומטם כל הקטגוריות שנותנים למטאל. מטאל זה מטאל! אני מסכים עם אלכס, Winterhorde היא לא להקת בלאק מטאל, אולי בתחילת הדרך היו סממנים שמאפיינים את הסגנון ,אבל לא יותר מזה .

ב- Winterhorde, בדומה ללהקות בלאק, לכל אחד מחברי הלהקה יש כינוי (או שם במה) – מה פירוש כל אחד מהכינויים אצלכם?
ליאור: תראה, בגדול כל הקטע הזה של הכינויים נוצר בתחילת הדרך, ובעצם מנקודת המבט שלי זה עוד דבר שתורם לשואו...מבחינתי זה כמו ללכת לתאטרון ולראות הצגה שלכל שחקן יש שם בהצגה ולבוש מסויים, ואחרי שההצגה נגמרת כל המייק אפ יורד והשחקן הולך הביתה לחיות את החיים הרגילים שלו. לכן אני גם חושב שלהתעסק בזה סתם מוריד מהערך של השואו. יכול להיות שבהמשך נעלה לאתר את הפירושים.

באתר הלהקה שלכם, שלא מזמן עבר שיפוץ (ברכות על זה, אגב, הוא נראה מצויין), מופיע באנר בולט של Metalheads Against Racism, וגם בפרופילים של חלק מכם מופיעה הגזענות כאחד הדברים השנואים עליכם – זו מטרה מאוד חשובה, ויש רשימה מאוד מכובדת של להקות באתר הארגון, השאלה כאן היא מה אתם עושים ביומיום, בתור להקה או בתור אנשים פרטיים, כדי באמת למחות נגד ולמנוע גזענות?
אלכס: שמעת פעם את השיר Hate Parade מתוך Nebula ואת הכניסה אליו Propaganda? השיר כולו מגיע כניגוד לשנאה וגזענות.
ליאור: האתר באמת יפה, תודה. זו שאלה גדולה ומורכבת, בכלל הדבר הזה שנקרא גזענות מאוד מורכב. לדעתי הפרדה בין בני אדם על רקע של גזע וצבע עור זה מאוד מכעיס ומקומם. אין ספק שזו מטרה נעלה...אבל האנושות כל כך נגועה בזה שזה מטריד. אני יכול לנבור שעות על מנת ללמוד מה מניע אנשים לגבש דעות גזעניות, ויש לי על זה פילוסופיה שלמה (אני רק לא רוצה להבריח את הקוראים...) אבל בסופו של דבר אני מוצא את הגזענות לדבר מאוד מטומטם וחסר הגיון לחלוטין.
.
יש הרבה להקות שמגדירות עצמן גזעניות וניאו-נאציות, במיוחד בסגנון כמו בלאק מטאל, האם יצא לכם להיתקל בכאלה במהלך סיבוב ההופעות שהיה לכם באירופה למשל? אם כן, איך התמודדתם עם המצב?
אלכס: יצא לנו להיתקל בכל מיני אנשים, גם בכאלה בעלי דעות מפגרות כמו נציונליזם. איך מתמודדים אם זה? קשה לומר. תלוי בנסיבות.
איך אתה מתמודד אם אנשים שדופקים לך זיג-הייל באמצע הופעה? – במקצועיות.
ואיך להתמודד אם אותם אנשים שבאים אליך אחרי ההופעה כשהם מחזיקים את הראש הקירח שלהם בידיים וצועקים לך שלא ידעו שאנשים מישראל יכולים לעשות מוסיקה כזאת? ועד כמה שזה מגניב - זה בשבילי היה השוק האמיתי. לשנאה אני רגיל.
ליאור: כל הלהקות שמחשיבות עצמן לגזעניות ,וניאו נאציות יכולות ללכת לחפש, אני לא שם על הלהקות האלה. מי הן בכלל?! אני לא מאמין שהן יותר מ-10% מקהילת המטאל בעולם...הן לא יגיעו לשום מקום עם גישה כזו...ורוב חברות התקליטים מתנערות מלהקות כאלו. הכל נובע מתסכול ובורות. אנשים קטנים.

בימינו אין הרבה להקות בלאק בישראל, ואפשר לומר ש- Winterhorde היא להקת מהגל השני או השלישי אפילו של הבלאק בישראל – יש להקות נוספות שתרצו להמליץ עליהן למי שמתעניין בסגנון?
ליאור: לא יודע מאיזה גל אנחנו, ועל להקות בלאק ספציפיות אני לא יודע , אני רק יכול להמליץ על להקות ישראליות שאני שומע ואוהב כמו: הורקור שהם סוסים, ערפל, אורפנד לנד, אימטריאל, נייצ'רס אלמנטס ואזאמות' .

המוזיקה שלכם מוגדרת באופן כללי כבלאק מטאל אטמוספרי, או בעצם אקסטרים מטאל אטמוספרי – יש הרבה ניגוד בין "אקסטרים" ל"אטמוספרי", איך אתם משלבים בין השניים במוזיקה שלכם? מאיפה מגיעה ההשראה למוזיקה קודרת, קרירה ואגרסיבית כל כך במדינה כ"כ חמה?
אלכס: אחי, החורף הוא בפנים, החום בחוץ! השילוב זה אנחנו!
ליאור: כן, זה שילוב יחודי, יכול להיות שזה בגלל שחלקנו נולדו פה באווירה החמה, וחלקנו נולדו במקומות יותר קרים ומכאן מגיע השילוב, יכול להיות שזה בגלל שכולנו מושפעים מאותה המוסיקה אבל גם מדברים שונים...לא יודע ,מה שנכון זה שהמוסיקה שלנו תזזיתית פעם מהירה ואגרסיבית ופתאום יש ברייק והכל איטי . יש עוד עניין שחשוב להדגיש: אצלנו כולם כותבים את המוסיקה, הרכב לא מושתת על נגן אחד או שניים, לכל היותר, שכותבים את המוסיקה כמו ברוב הלהקות.

מה תהליך הכתיבה בלהקה?
ליאור: אין דרך מוגדרת אצלנו בכתיבת שירים. היו פעמים שמישהו הביא שיר שלם ומוכן מהבית,והיו פעמים שמשניים שלושה ריפים יצא שיר. אין נוסחה מסויימת.

Winterhorde: Nebula (album cover)נחזור ל- Nebula , אלבום הבכורה שלכם, עליו קיבלתם תגובות ממגזינים שונים מכל העולם, וסביר להניח שגם ממעריצים ומאמנים שונים – אתם מרוצים מהפידבק עליו? מה הדבר הכי טוב ומה הכי רע שאמרו לכם עליו?
ליאור: הדבר הכי טוב באלבום הזה, זה שאמא שלי שומעת אותו מהתחלה עד הסוף מהיום שהוא יצא. אין דבר כזה רע...מי שיודע לתת ביקורת בונה יגרום לי לעצור ולחשוב, מי שסתם רוצה לפגוע, פשוט לא מתייחסים אליו.

האלבום עצמו דיי אגרסיבי – איך באמת המשפחות שלכם הגיבו כששמעו אותו?
אלכס: בתמיכה/התלהבות ולפעמים באמירות מטופשות כמו "למה צריך לצעוק כל כך חזק?"
ו"מה כל הרעש הזה?!? זה היה הרבה יותר טוב אם הייתם עושים את זה בשקט". סתם! ברוב המקרים זה חיזוק חיובי, שמאוד חשוב לנו בתור בני אדם, לדעת שהמשפחה והחברים שלך מאחוריך במה שאתה עושה.
ליאור: כמו שאמרתי, אמא שלי מאוהבת באלבום היא מכירה כל שיר ושיר כל תו ותו, ושנים היא הייתה בהכחשות כלפי המוסיקה שאני שומע. אני מאמין שכולנו מקבלים תמיכה מהמשפחות.

אתם חתומים בלייבל היווני Burning Star Records , לייבל עצמאי ופחות גדול מהמובילים בתחום, איך קרה שחתמתם בו? האם היו לכם אופציות אחרות, אם כן, מדוע מחרתם דווקא בו?
ליאור: קודם כל עשינו עבודת תחקיר מאוד גדולה לגבי מה לשלוח, איך, ולאילו לייבלים בכלל שווה לשלוח משהו, ולא לבזבז סתם אנרגיה וכסף ,שזה דבר שאני מציע לכל להקה לעשות. אחרי שהיה לנו את המאסטר ביד, בחרנו כמה דוגמיות שיצגו אותנו הכי טוב, ושלחנו לחברות תקליטים. מרובן קיבלנו תשובה, אם זו שלילית שזה גם משהו ואם זו הצעה כלשהיא. בסופו של דבר החבר'ה מיוון היו הכי רציניים והכי מהירים; יש לנו חוזה איתם לשני אלבומים והם הראו לנו שהם באמת מוכנים להשקיע בנו מהרגע הראשון של החתימה. זה אומנם לייבל קטן אבל עושה רושם שהם בתהליך גדילה.

כולנו יודעים שקשה להתפרנס ממוזיקה לא ממוסחרת, ולכן נצא מנקודת הנחה שגם אתם לא מתפרנסים לגמרי מהמוזיקה שאתם עושים – במה כל אחד עוסק כשהוא לא מאופר ומתפרע על הבמה?
ליאור: עבודות מזדמנות ,צילום לסרטי פורנו ועוד כל מיני דברים שלא יאה לפרט אותם....*צוחק*...סתם, סתם, באמת קשה להתפרנס ממוזיקה, ועוד כמו שלנו ,ועוד בישראל. האמת שאף פעם לא חשבנו בכיוון הזה, כל אחד צריך לעשות את הוויתורים שלו, ורובנו סטודנטים.

Winterhorde

ההופעה הקרובה שלכם תהיה בסיטי-הול בחיפה, ואיכשהו יצא ללהקה שם של כזאת שלא מופיעה יותר מדי – אתם מתכננים לתת עוד הופעות בקרוב? יש לכם תכניות לסיבוב נוסף באירופה בקיץ?
ליאור: באמת יצא לנו שם כזה? ת'אמת יכול להיות, כי רק בסיבוב האחרון הכפלנו את כמות ההופעות שלנו תוך חודש. תכנונים לגבי הופעות תמיד יש, בוודאי שגם בנוגע לטור עוד הקיץ הזה, כי מאוד נהנינו והתגובות שקיבלנו, ועדיין מקבלים, פשוט עושות לנו חשק לעוד ועוד הופעות ברחבי העולם. משהו קטן לגבי ההופעה בסיטי הול – יחד עם כנען ואפידמיק שהן אחלה להקות וכולנו שם אחים, יהיה ערב מאוד מיוחד ותאטרלי – אנחנו מכינים משהו בומבסטי שעוד לא נראה כמותו בצפון. יהיה שובר! כולם מוזמנים, וגם אתה עופר.

בכל סגנון מוזיקה בימינו, ובעיקר במטאל, קשה מאוד להיות מקוריים – מה לדעתכם מבדיל אתכם מהרכבים אחרים בסגנון?
ליאור: קודם כל הנאמנות שלנו כלפי עצמנו וכלפי האמת שלנו בפנים,לא יודע אם זה מבדיל אותנו אבל אני יודע שזה מה שגורם לנו לעשות את מה שאנחנו עושים באהבה.

אם הייתם יכולים להופיע לצידה של איזו להקת שתבחרו, לצד מי זה היה ולמה?
אלכס: Dissection
ליאור: למרות שאני מכיר ושומע ים של להקות מטאל כבר המון שנים, בשבילי ללא ספק זו האחת והיחידה Iron Maiden , לפני שניגנתי ב- Winterhordeהבתולה הייתה בשבילי הכל, וכל מי שמכיר אותי יכול להעיד את זה עלי.

יחסית לסצנת המוזיקה בישראל, Winterhorde היא להקה דיי אנונימית, ולמרות זאת יצא לכם לעשות סיבוב הופעות לצידן של חלק מה"גדולות" באירופה, לחתום בלייבל רציני ולשחרר אלבום ראשון מוצלח למדי – אתם מכוונים את העשייה שלכם מראש לחו"ל? יש לדעתכם מקום לבלאק מטאל בימינו בארץ?
ליאור: בכנות, יש בזה משהו. הכיוון בכללי זה חו"ל, זה לא סוד ששם נמצאת ההצלחה. אנחנו רוצים להיות שם, לכבוש, להגיע ולראות דברים קצת אחרים. מצד שני, בארץ אפשר לעשות הכל, הקהל חם ואוהד, האווירה טובה וכן יש מקום להכל.

יש לכם איזושהי פנטזיה לגבי הלהקה?
ליאור: כן! להנפיק אותה בבורסה....*צוחק*...ברצינות, אני מבחינתי הגשמתי עם ההרכב את רוב הפנטזיות שהיו לי. אם זה הקלטות, הופעות, אלבומים, חברת תקליטים, חו"ל...עכשיו רק נשאר להמשיך את החלום!
אלכס: החלום שלי שהוא הלהקה הזאת, והוא רק מתחיל וצובר תאוצה! אני לא מתכוון להתעורר ממנו! זה בטוח.

לסיום, מה תרצו להגיד לקהל הקוראים?
אלכס: תהיו עצמכם, ותתמכו במקום לקטול! Stay F**king Metal !!!
ליאור: מי שיגיע לסיטי הול ב- 15.6 זה הסוף של החיים שלו! Horns Up !


תודה רבה לחברי Winterhorde שתרמו מזמנם, הנעימו את זמננו, וחשפו את האמת מאחורי הקורפס-פיינט. נתראה בהופעה הבאה, ואולי גם בחו"ל...

עופר ויינר
 
blog comments powered by Disqus