alternative-zine.com

ראיונות

Disillusion
ראיון עם: Vurtox (או בשמו האמיתי Andy Schmidt ) מלהקת Disillusion
2007-02-03

Disillusion - לוגו הלהקה

Disillusion – להקה מגרמניה שמשלבת דת', בלאק, פרוגרסיב ואפילו ט'ראש מטאל, שעד עתה הייתה ידועה רק בשל אלבום הבכורה המוצלח שלה Back To The Times Of Splendor ; אלבום שכל אחד מאיתנו המליץ או קיבל המלצות עליו לפחות פעם אחת. היו שחשבו שמדובר ב"להקה של אלבום אחד", אבל לקראת סוף 2006 הופתעו לגלות אלבום שונה בתכלית מתנגן להם במערכת הביתית – Gloria . תקופה דיי ארוכה אחרי שהאלבום יצא (וכבר הספיק התקבל בתגובות מעורבות), הצלחתי להשחיל כמה שאלות לכיוון המוח מאחורי הלהקה Andy Schmidt (הידוע גם בתור Vurtox):

דבר ראשון, מה שלומך? איזה התרחשויות היו מבחינת הלהקה בתקופה האחרונה?
שלום, טוב תודה, אנחנו בסדר. כמו שאתה כנראה יודע, המתופף שלנו Jens עזב את הלהקה בתחילת השנה (2007). אז אנחנו דיי עסוקים בלסדר את כל מה שנוגע לזה. יש לנו גם אתר חדש בדרך – אז יש הרבה לעשות.

איפה הייתה ההופעה האחרונה שלכם ואיך היא הייתה?
ההופעה האחרונה הייתה ב-26 בדצמבר ב- Kassel (עיר במרכז גרמניה). היא הייתה טובה. אני מאמין שתמיד בהופעות של חג המולד יש הרגשה מיוחדת, אז גם בזאת הייתה.

Disillusion - Gloriaאחרי האזנות מרובות לאלבום החדש שלכם Gloria אני חייב לשאול – מדוע החלטתם לקחת כיוון כל כך שונה מהחומר הקודם?
זו לא הייתה בהכרח החלטה שעשינו כשהתחלנו לכתוב את החומר החדש. הרעיון אחרי Back To The Times Of Splendor היה לעשות אלבום אורבני, אחרי שכבר עשינו את הבן-זוג שלו ב- BTTOS. האווירה תוכננה להיות קרה, עם ריח של בטון, רעש של רחובות, להיות לבד עם עצמך בין מליון אנשים אחרים... דברים כאלה. אז זה היה נחוץ לאמץ את המוזיקה אל התפאורה של Gloria.
התחלנו מהר מאוד לכתוב, בלי להיכנס יותר מדי לפרטים. התוצאה הייתה הרים של חומר תוך חמישה שבועות בלבד – והתחושה שזה יהיה האלבום. ובכנות, החודשים שבאו אחר כך היו זמן שבו גימרנו את הרעיונות והאווירה של חמשת השבועות האלה.

מה היה תהליך הכתיבה/הקלטה של האלבום?
כמו שאמרתי, חמשת השבועות הראשונים היו ממש טובים. ה-12 חודשים שבאו אחר כך היו הבעיה. באיזשהי נקודה החלטנו להקליט רק רעיונות ראשוניים, אבל זה היה מאוחר מדי בתהליך... ההקלטות זזו מאוד מהר, רק שישה שבועות או משהו כזה, שזה שונה לגמרי מכל מה שעשינו קודם. בדרך-כלל ההחלטות של Disillusion לוקחות חודשים על גבי חודשים. לא הפעם, לפחות אחרי שהחלטנו מה ואיך נקליט.

אילו תגובות קיבלתם על Gloria עד עכשיו?
הדבר הטוב ב- Gloria הוא שאנשים או אוהבים או שונאים אותו. ברצינות, הטווח תגובות שקיבלנו נע בין "אלבום השנה" לבין "חרא טוטאלי"... אתה יכול לדמיין בעצמך. עובדתית, Gloria הוא מסוג האלבום שלא שמעת לפני כן. הוא חדש, לא סתם ערבוב חדש של סגנונות ישנים. זה מדבר לאנשים, אבל יש כאלה שאפילו נפגעים כשהם לא מקבלים את מה שהם ציפו לו.

אז איך ישמע האלבום הבא שלכם?
טוב. *צוחק*

Disillusion - band photo

המקורות של Back to the times of splendor היו דת' מטאל שבדי, יחד עם ויקינג/פולק/בלאק מטאל וגם קצת ט'ראש (לעניות דעתי לפחות), מה היה המקור ב- Gloria?
מוזיקלית, היו ממש מעט מקורות. כמובן, Gloria הרבה יותר אלקטרוני מכל מה שעשינו עד היום. אבל הבחירה הזאת באה יותר בגלל שנת 2006 והתפאורה שרצינו שהאלבום יתנגן בה. מה שאני מתכוון, זה שבהחלט רצינו ש- Gloria יהיה מודרני מבחינת הסאונד וגם שיספר את הסיפור הנכון. יש יותר מדי אלבומים שאפשר לפנות אליהם בשביל השראה כאן.

החומר ב- Gloria דיי מורכב ורווי-שכבות , איך הצלחתם לנגן אותו בהופעות חיות כשיש רק שלושה חברים בלהקה?
כן, הוא באמת כזה. כשמנגנים אותו לייב, החומר הרבה יותר רוקנ'רולי ויש ממש חומת סאונד. בעוד שבועיים בערך אני בטוח שנוכל להכריז על נגן באס חדש, ואז יהיו ארבעה אנשים על הבמה – וכמובן שזה עוזר. מצד שני, רוב הקטעים ב- Gloria נכתבו ככה שנוכל לנגן אותם לייב, אז זה לא כל כך קשה או מוזר לנו להופיע איתם.יש סיכוי שתגיעו להופיע כאן בישראל? הרבה אנשים כאן אוהבים את המוזיקה שלכם...
בוא אני אגיד לך מה – אנחנו נשמח לעשות את זה!!! Disillusion גודלת עם כל חודש שעובר, אז אי אפשר לדעת מה יקרה. מי יודע לאן נגיע ב- 2007.

למה לקח כל כך הרבה זמן בין Back to the times of splendor לבין Gloria?
טוב, עשינו הרבה קידום ל- BTTOS והופענו המון איתו, עשינו גם סיבוב הופעות באירופה עם Amon Amarth ... בפברואר 2005 התחלנו לכתוב Gloria , וזה היה רק עשר חודשים אחרי ש- BTTOS יצא; ככה שאני לא חושב שזאת תקופה כל כך ארוכה, יחסית להפסקה כדי לנוח קצת. אולי האלבום הבא יגיע מהר יותר.

ב- Back to the times of splendor כל שיר היה קונספט/סיפור בפני עצמו, האם יש גם קונספט מאחורי Gloria?
לא יותר ממה שהסברתי קודם לגבי הכיוון האורבני.

תוכל לספר לנו איך Disillusion התחילה?
וואו בנאדם, זה היה לפני עשר שנים – זמן שונה לגמרי. בשנת 2000 התאחדנו עם ההרכב הנוכחי כאן ב- Leipzig. בעוד כמה שבועות תוכלו לקרוא את כל ההיסטוריה של הלהקה באתר שלנו.

מה דעתך על המטאל בימינו לעומת מתי שהתחלת להקשיב לו?
יותר מדי להקות, יותר מדי חומר שמשוחרר עצמאית, יותר מדי בינוניות.

מה אתה שומע בזמן האחרון?
כרגע הרבה Mastodon, Tool ו- Dredgיש איזשהו מוזיקאי שהיית רוצה לעבוד איתו? לעשות איזה פרוייקט משותף...
אולי עם ג'וני קאש.

Gloria , כמו הרבה אלבומים אחרים, הודלף לרשת עוד לפני שיצא לחנויות, אתה חושב ששיתוף-קבצים הוא דבר טוב ל- Disillusion או לא?
עד לגבול מסויים, בהחלט. אבל, ברגע שאנשים מחליטים – "היי, אני אוהב/ת את האלבום הזה ואמשיך להקשיב לו" – אז הם צריכים לקנות אותו! אם הם לא, אז שלא יתהו למה להקות פושטות את הרגל כל הזמן, או שמקצצות בעלויות של ההקלטות, והאיכות של האלבומים יורדת.
אישית, אני קצת מיושן בקטע הזה. אני אוהב ללכת לחנות ולהקשיב לעשרים אלבומים ואז לקנות את מה שמוצא חן בעיני. השטות הזאת של Amazon ששומעים בה חלקים של 20 או 30 שניות מכל שיר ממש לא מתאימה ל- Disillusion , בגלל שבמקרה שלנו מקבלים את הרושם הנכון רק כששומעים את כל השיר. אני לא יודע כמה מעריצים פוטנציאלים אנחנו מחמיצים בגלל שהם מקבלים רק דוגמית של שלושים שניות.


זה הכל, תודה רבה על הזמן, המחשבה והמאמץ. אני מאחל לכם המון הצלחה בהמשך!

עופר ויינר
 
blog comments powered by Disqus